380LX103M050A022
DigiKey Part Number
338-2242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX103M050A022
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 40mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C