947D152K901DLRSN
DigiKey Part Number
338-4516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
947D152K901DLRSN
Description
CAP FILM 1500UF 10% 900VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF Film Capacitor 230V 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
4.567" Dia (116.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
6.417" (163.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
900V