AFC105M50B12T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 61,297
Unit Price: RM1.26000
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 17,114
Unit Price: RM1.30000
Datasheet
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 199Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AFC105M50B12T-F
DigiKey Part Number
AFC105M50B12T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC105M50B12T-F
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
22.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
30 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
5 Ohms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
199Ohm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C