AFK227M2AR44B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 15,109
Unit Price: RM21.83000
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2,269
Unit Price: RM12.10000
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 150mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
AFK227M2AR44B-F
DigiKey Part Number
AFK227M2AR44B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK227M2AR44B-F
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
687.8 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
917 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
150 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.827" W (19.00mm x 21.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C