ATB105M050
DigiKey Part Number
1572-ATB105M050TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATB105M050
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 159.16Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
5 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.189" W (4.30mm x 4.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
159.16Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C