CD10ED200JO3F
DigiKey Part Number
338-2671-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD10ED200JO3F
Description
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Capacitance
20 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.331" (8.40mm)