CD15FD241JO3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 753
Unit Price: RM20.37000
Datasheet
240 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CD15FD241JO3
DigiKey Part Number
338-1079-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD15FD241JO3
Description
CAP MICA 240PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
240 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.461" L x 0.201" W (11.70mm x 5.10mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)