CD7FA511JO3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Unit Price: RM80.45360
Datasheet
510 pF Mica Capacitor 100 V Radial
CD7FA511JO3
DigiKey Part Number
338-3986-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD7FA511JO3
Description
CAP MICA 510PF 5% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.173" (4.40mm)
Capacitance
510 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.276" L x 0.126" W (7.00mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)