DGH155Q5R5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 128
Unit Price: RM15.92000
Datasheet
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 0
Unit Price: RM6.65850
Datasheet
CAP-XX
In Stock: 0
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 160mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
DGH155Q5R5
DigiKey Part Number
338-DGH155Q5R5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH155Q5R5
Description
CAP 1.5F -10%, +30% 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.472" (12.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.669" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 1kHz