DGH357Q2R7
DigiKey Part Number
338-DGH357Q2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH357Q2R7
Description
CAP 350F -10%, +30% 2.7V TH
Detailed Description
350 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DGH357Q2R7 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
350 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
3mOhm @ 1kHz