DSF505Q6R0JBG
DigiKey Part Number
338-DSF505Q6R0JBG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF505Q6R0JBG
Description
CAPACITOR 5F -10%, +30% 6V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial, Can 100mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSF505Q6R0JBG Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.610" (15.50mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 1kHz