DSF706Q3R0
DigiKey Part Number
338-DSF706Q3R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF706Q3R0
Description
CAPACITOR 70F -10%, +30% 3V TH
Customer Reference
Detailed Description
70 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 20mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
70 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 1kHz