MLP111M450EK0A
DigiKey Part Number
MLP111M450EK0A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP111M450EK0A
Description
CAP ALUM 110UF 20% 450V FLATPACK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 1.456Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
960 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.456Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C