MLP111M450EK0C
DigiKey Part Number
338-1190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP111M450EK0C
Description
CAP ALUM 110UF 20% 450V FLTPCK
Detailed Description
110 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 1.456Ohm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
FlatPack
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.456Ohm