MLP152M080EK0A
DigiKey Part Number
338-1199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP152M080EK0A
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V FLATPACK
Detailed Description
1500 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 106mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
106mOhm