MLP221M300EK0A
DigiKey Part Number
338-1202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP221M300EK0A
Description
CAP ALUM 220UF 20% 300V FLATPACK
Detailed Description
220 µF 300 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 597mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
300 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
597mOhm