MLP442M050EK1A
DigiKey Part Number
338-1214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP442M050EK1A
Description
CAP ALUM 4400UF 20% 50V FLATPACK
Detailed Description
4400 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 97mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
97mOhm