MLS113M040EB1A
DigiKey Part Number
MLS113M040EB1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLS113M040EB1A
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPAC
Detailed Description
11000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 36mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
16.9 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
19.5 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C