MLS152M060EK1C
DigiKey Part Number
MLS152M060EK1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLS152M060EK1C
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLTPCK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 60 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 106mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
9.8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
11.5 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Voltage - Rated
60 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
106mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C