MLS561M250EB1A
DigiKey Part Number
MLS561M250EB1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLS561M250EB1A
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V FLATPACK
Detailed Description
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 240mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
6.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
8.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C