MLS821M200EB1C
DigiKey Part Number
MLS821M200EB1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLS821M200EB1C
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLTPCK
Detailed Description
820 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 172mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
7.7 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
10 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
172mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C