SK2R2M400ST
DigiKey Part Number
338-SK2R2M400ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK2R2M400ST
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 120.63Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
120.63Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C