SLP103M025A7P3
DigiKey Part Number
338-3800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP103M025A7P3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP TH
Detailed Description
10000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 60mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm