SLP472M050C5P3
DigiKey Part Number
338-1516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP472M050C5P3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
4700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 99mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
99mOhm