SLPX682M063E7P3
DigiKey Part Number
338-1651-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX682M063E7P3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP TH
Detailed Description
6800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 59mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.69 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
59mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C