SUCS1R5243R3C
DigiKey Part Number
1776-1599-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUCS1R5243R3C
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 400mA 18V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
400mA
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
70%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.88" L x 0.50" W x 0.28" H (22.4mm x 12.7mm x 7.0mm)