219-12MST
219-12MST
219-12MST
DigiKey Part Number
CT21912MST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
219-12MST
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 20V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 12 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC
Category
Contact Material
Beryllium Copper
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.170" (4.33mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPST
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
12
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
100mA
Features
Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Voltage Rating
20VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Actuator Type
Slide (Standard)
Length
1.258" (31.95mm)