EFB1724VHG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ebm-papst Inc.
In Stock: 45
Unit Price: RM785.05000
Datasheet
Similar
ebm-papst Inc.
In Stock: 184
Unit Price: RM894.58000
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 302.3 CFM (8.46m³/min) 2 Wire Leads
EFB1724VHG
DigiKey Part Number
603-1409-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFB1724VHG
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Detailed Description
EDA/CAD Models
EFB1724VHG Models
Category
Noise
57.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
23.28 W
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
0.970A
Air Flow
302.3 CFM (8.46m³/min)
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Static Pressure
0.937 in H2O (233.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 40°C