XBRR-24Z8CM-J
DigiKey Part Number
602-XBRR-24Z8CM-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBRR-24Z8CM-J
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 BT CHIP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4, Bluetooth Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Chip Surface Mount
Category
Sensitivity
-103dBm
Mfr
Serial Interfaces
I2C, SPI, UART
Series
Antenna Type
Integrated, Chip
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
EFR32MG
Part Status
Active
Memory Size
1MB Flash, 96kB RAM
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth
Current - Receiving
14.5mA
Protocol
Current - Transmitting
30mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C