DKS-BBOARD3.3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DKS-BBOARD3.3-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DKS-BBOARD3.3 |
Description | DIGI-KEY BREADBOARD 3.3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Solderless Breadboard Terminal Strip (No Frame) 3.30" x 2.14" (83.8mm x 54.4mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Terminal Strips 1 |
Manufacturer DigiKey Standard | Number of Distribution Buses 2 |
Series | Number of Tie Points (Total) 400 |
Packaging Bulk | Number of 5-Tie Point Terminals 60 |
Part Status Active | Size / Dimension 3.30" x 2.14" (83.8mm x 54.4mm) |
Type Terminal Strip (No Frame) | Wire Gauge 22 AWG |