AP2205-25YR-13
DigiKey Part Number
31-AP2205-25YR-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2205-25YR-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2205-25YR-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2205-25YR-13
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-89-3
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V