AP7361C-10ER-13
DigiKey Part Number
31-AP7361C-10ER-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7361C-10ER-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7361C-10ER-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361C-10ER-13
Description
IC REG LINEAR 1V 1A SOT-223R
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223R
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223R
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.84V @ 1A (Typ)