BAS40W-7-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BAS40W-7-F |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 200mA Surface Mount SOT-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BAS40W-7-F Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 5 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 30 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 5pF @ 0V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOT-323 |
Current - Average Rectified (Io) 200mA | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA | Base Product Number |
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |