DMN10H220LK3-13
DigiKey Part Number
31-DMN10H220LK3-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN10H220LK3-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN10H220LK3-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN10H220LK3-13
Description
MOSFET N-CH 100V 7.5A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 7.5A (Tc) 18.7W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.7 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
384 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
18.7W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
220mOhm @ 2A, 10V