DMTH3002LPS-13
DigiKey Part Number
31-DMTH3002LPS-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH3002LPS-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH3002LPS-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH3002LPS-13
Description
MOSFET N-CH 30V 100A PWRDI5060-8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 100A (Tc) 1.2W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
77 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5000 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.6mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA