DMTH6005LPSQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH6005LPSQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH6005LPSQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH6005LPSQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6005LPSQ-13
Description
MOSFET N-CH 60V 100A PWRDI5060
Detailed Description
N-Channel 60 V 20.6A (Ta), 100A (Tc) 3.2W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2962 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
3.2W (Ta), 150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 50A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA