PDS4150-13
DigiKey Part Number
PDS4150DITR-ND - Tape & Reel (TR)
PDS4150DICT-ND - Cut Tape (CT)
PDS4150DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS4150-13
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 4A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 4A Surface Mount PowerDI™ 5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDS4150-13 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 150 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
4A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 4 A