BZT52B6V2
DigiKey Part Number
4878-BZT52B6V2TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZT52B6V2CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZT52B6V2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B6V2
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52B6V2 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2.5 V
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW