DI100N04PQ-AQ
DigiKey Part Number
4878-DI100N04PQ-AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI100N04PQ-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI100N04PQ-AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI100N04PQ-AQ
Description
MOSFET N-CH 40V 100A 8-POWERTDFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount 8-QFN (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI100N04PQ-AQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4766 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
8-QFN (5x6)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.1mOhm @ 50A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA