LDI559-3.3EN
DigiKey Part Number
4878-LDI559-3.3ENTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-LDI559-3.3ENCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-LDI559-3.3ENDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDI559-3.3EN
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDI559-3.3EN Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 100mA