TPSMA6L15A
DigiKey Part Number
4878-TPSMA6L15ATR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMA6L15A
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMAF
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 24.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMAF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMA6L15A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V