DT035CTFT-IPS-SHB-PTS
DigiKey Part Number
1756-DT035CTFT-IPS-SHB-PTS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT035CTFT-IPS-SHB-PTS
Description
3.5 WIDE IPS LCD MODULE WITH RGB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, Parallel, 16-Bit (RGB), SPI 3.5" (88.90mm) 480 x 320 (HVGA)
Category
Viewing Area
49.56mm W x 74.04mm H
Manufacturer
Displaytech
Backlight
LED - White
Packaging
Tray
Dot Pixels
480 x 320 (HVGA)
Part Status
Active
Interface
I2C, Parallel, 16-Bit (RGB), SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Dot Size
0.05mm W x 0.15mm H