MUS-0503.3N
DigiKey Part Number
4369-MUS-0503.3N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUS-0503.3N
Description
DC/DC CONVERTER INPUT: 5V OUTPUT
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 300mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
300mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)