KC52A30.001NPS
KC52A30.001NPS
Additional Requirements for Selecting a Switch
KC52A30.001NPS
DigiKey Part Number
EG1951-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KC52A30.001NPS
Description
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 12 Position SP12T 350mA (AC) 125 VAC Panel Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KC52A30.001NPS Models
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Manufacturer
E-Switch
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Series
Actuator Length
30.00mm
Packaging
Bulk
Angle of Throw
30°
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
12
Contact Finish
Silver
Index Stops
Fixed
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks
1
Termination Style
PC Pin
Number of Poles per Deck
1
Depth Behind Panel
14.20mm
Circuit per Deck
SP12T
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
350mA (AC)