RDMAR16P1T
RDMAR16P1T
Additional Requirements for Selecting a Switch
RDMAR16P1T
DigiKey Part Number
EG4977-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDMAR16P1T
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 42VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDMAR16P1T Models
Category
Height Above Board
0.144" (3.66mm)
Manufacturer
E-Switch
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
Hexadecimal
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
16
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
100mA
Length
0.291" (7.40mm)
Voltage Rating
42VDC