RP8100B2M1CEBLKBLUNIL
RP8100B2M1CEBLKBLUNIL
Additional Requirements for Selecting a Switch
RP8100B2M1CEBLKBLUNIL
cms-digikey-product-number
EG4571-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
RP8100B2M1CEBLKBLUNIL
cms-description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
cms-standard-lead-time
13 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
RP8100B2M1CEBLKBLUNIL Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Voltage Rating - DC
50 V
Color - Actuator/Cap
Blue
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V