TSM9W-5.2-260-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TSM9W-5.2-260-TR |
Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Actuator Height off PCB, Vertical 5.20mm |
Mfr | Actuator Orientation Top Actuated |
Series | Termination Style Gull Wing |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Outline 6.30mm x 6.20mm |
Part Status Active | Illumination Non-Illuminated |
Circuit SPST-NO | Operating Force 260gf |
Switch Function Off-Mom | Features Washable |
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC | Operating Temperature -20°C ~ 70°C |