TSM9W-5.2-260-TR
TSM9W-5.2-260-TR
How Many Poles do you need?
TSM9W-5.2-260-TR
DigiKey Part Number
EG6086TR-ND - Tape & Reel (TR)
EG6086CT-ND - Cut Tape (CT)
EG6086DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM9W-5.2-260-TR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
5.20mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
6.30mm x 6.20mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
260gf
Switch Function
Off-Mom
Features
Washable
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C