82-5151.11A4
82-5151.11A4
EAO - Assembly instruction Series 82
82-5151.11A4
DigiKey Part Number
1948-2256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
82-5151.11A4
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Silver
Series
Illumination Type, Color
LED, Green/Red
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Features
Stainless Steel
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.00mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
240 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
240 V