1025HC50-RTR
DigiKey Part Number
283-1025HC50-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-1025HC50-RTRCT-ND - Cut Tape (CT)
283-1025HC50-RTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1025HC50-RTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 50A 60VAC 2SMD
Detailed Description
50 A 60 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage
600A
Melting I²t
600.0
Approval Agency
cURus
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.488" L (4.50mm x 12.40mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0011 Ohms
Voltage Rating - AC
60 V